Asmaz Enerji İletişim İnşaat
Ana Sayfa İletişim English

Blog > Bunları Biliyor musunuz?

14Nis

Andız Kozalağı Pekmezi Şifa Kaynağı

Bunları Biliyor musunuz? | 0 yorum | 14 Nisan 2009 - 16:39:02 | Yazdırın | 
etiketler  kozalakpekmezandız

Andız Kozalağı Pekmezi Şifa KaynağıANDIZ AĞACININ BİYOLOJİSİ VE YETİŞME MUHİTİ

Ardıç türleri ile karşılaştırılsa da, kozalak yapısı bakımından birbirinden ayrılır.25 metre boylanabilen andızlar bulunmaktadır. Tomurcuklar yumurta biçimindedir, yapraklar iğne biçimindedir, uçları batıcıdır, yaprakların üst yüzeyinde stoma çizgisi vardır, koyu yeşil görünüm verirler. Sık yapraklı olması dolayısıyla yağmur tanelerinin toprağa sızmasını sağlarlar. Olgun kozalak oldukça büyük ve etlidir, kozalak pulları odunlaşmış sert muhafaza içerisinde saklıdır, etli kısmında şeker bulunmaktadır, etli kısım buruk tadındadır.

Andızlar karsit arazilerde yetişmektedir. 900–1200 rakımları arasında çokça görülür. Ardıç, meşe, kızılçam, sedirle birlikte bulunur. En çok Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Karaisalı, Aladağlar ve Kozan'da yayılıma katılır. Torosların ardında Seydişehir civarında ferdi olarak bulunur. Toros Dağları'nda yetişen andızın kozalakları, yüzyıllardır doğal şifa kaynağı olarak kullanılıyor.

Romatizmadan şeker hastalığına, idrar yolları iltihabından astıma bir çok hastalıkta tedavi edici özelliği olan andız kozalağı, son zamanlarda endüstriyel ürüne dönüştü. Pekmezi yapılan andız kozalağı, içerdiği esansiyel yağlar nedeniyle parfüm ve şampuan üretimini de kullanılıyor. Andız kozalağı, endüstriye dönüşmesiyle birlikte birçok insanın geçim kaynağı haline geldi.

Eylül sonu ile ekim başında olgunlaşan andız meyveleri olgunlaşmamış halde ağaçta bulunduğu gibi rüzgâr ve insanlar tarafından çırpmak suretiyle tabana dökülürler. Ağaçtan ve yerden toplanan meyveler çuvallara doldurularak tatlı yapılacak yere getirilir.

Andız meyveleri el dövecekleri ile kabuk kırılır. Kırma olayı tek tek tekrarlanır. Kırılanlar tekne, kazan, leğen, helke, teneke, tencerelere konarak ağızlarına kadar su ile doldurulur. İki gün bekletildikten sonra özel yapılmış süzme teknesine koyarlar. Teknenin ağız deliği açılarak önüne şekerli suyun birikmesi sağlanır, dolan kaplar ateş üzerindeki kazanlara aktarılır. Kaynatma olayı başlatılmış olur. Sabah başlatılan kaynatma olayı akşama kadar devam edilir. Kaynatma anında sıvı kaynadıkça kazanın yüzünde köpükler oluşur. Kazan yüzündeki köpükler saplı tas ile alındıkça karıştırılmaya devam edilir. Köpüklerin alınması delikli kevgir ile yapılır. Köpükler bir kapta toplanır. Kaynama suretiyle kazan içindeki suyun çok kısmı buharlaşarak pekmez oluşur.

Andızın pekmezi kırmızımtırak koyu kahverengindedir. Diğer gün günlemeye alınırsa daha dayanıklı ve parlak görünümlü olur. Elde edilen pekmez tatlı olarak yemeklerin yanında yendiği gibi şerbet yapılarak da içilir.

Pekmez kazanının dibinde alaca kahverengimsi pekmezli tortu birikir. Bu tortuda daha önce alınan kabın içerisinde biriktirilir ve tortu hayvan yemine karıştırılır.

Altı kilo meyveden bir kilo pekmez elde edilir.

Genelde ilaç olarak kullanılmaktadır. Şeker hastalığı, kıl kurdu, mide ve bağırsak sancıları için sabahları susuz yarım çay bardağı, sulu bir çay bardağı andız pekmezi içilir. Hastalıkların devamınca içilmeye devam edilir. Bronşit, solunum yollarını açma, ağızdaki mikroplara karşı ve soğuk algınlığına karşı palıza yapılarak ılık yenilir. Vücudun yumuşamasını sağladığı gibi öksürük varsa derhal etki ederek öksürüğe çare olur.

Yine pekmez veya palızası nişasta ve irmikle hamur yapılarak çıbanların üzerine sarılır. Yara ağzındaki eti ve pis kanları eritir. Yaradaki iltihabı içine çekerek iyileşmesini sağlar. Kuşpalazı olan çocuklara yedirilerek hastalığın hafif geçmesi sağlanır. Günde bekletilen pekmez vücuda direnç vermektedir.

Öksürüğe iyi gelen andız pekmezinin balgam söktürme özelliği bulunuyor. Bağırsakları çalıştırarak basura iyi geliyor. Şeker hastaları için doğal ilaç. Andız kozalaklarının bileşiminde yüzde 33 oranında glikoz ve sakaroz, juniperin, yünen, borneol, terpineol, izoborneol, kamforu, sidrol, dipenten, pinen ve a–felandren gibi faydalı bileşikler bulunuyor. Andız meyveleri ayrıca fenolik madde içeriğinin yüksek olması nedeniyle de antioksidant etkisi gösteriyor.

http://dergi.ormuh.org.tr/20054sy/andiz.htm

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorumunuzu Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için

Kategoriler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Popüler Etiketler

Arşiv